Nowy silnik wyszukiwarki Google...Najpopularniejsza wyszukiwarka dostarczać będzie mogła internautą świeższe i precyzyjniejsze wyniki. Od zeszłego roku testowany był nowy silnik Caffeine. Nowy silnik po raz pierwszy zaprezentowany został w sierpniu 2009r, wtedy też Google wyraziło zgodę na jego testowanie. Końcem ubiegłego roku nowe rozwiązanie zostało wprowadzone w jednej z serwerowni Google i część internautów zyskała możliwość korzystania z nowych rozwiązań. Na chwilę obecną Caffeine został wprowadzony już do wszystkich serwerowni, a z jego pomocy mogą korzystać już wszyscy użytkownicy internetu.

Według informacji udostępnionych przez Google Caffeine indeksuje strony o połowę szybciej od swojego poprzednika. Ma to szczególne znaczenie dla indeksowanych wiadomości,oraz wpisów publikowanych na blogach czy forach. Silnik najnowszej generacji tworzy bazę danych obejmującą 100 mln GB danych i każdego dnia będzie dodawał setki tysięcy gigabajtów nowych danych wpływających do sieci.

Google tradycyjnie ma dla nas schematyczny obrazek ilustrujący nowe rozwiązania. Wyjaśnia nam on zasadę działania nowej technologii:
nowy silnik google caffeine


Stary silnik wyszukiwarki działał warstwowo. Co oznacza, że informacje były dzielone na te uaktualniane częściej i na te odświeżane rzadziej. Caffeine działa na innej zasadzie. Analizuje on małą część danych w sieci i nowe informacje natychmiast są indeksowane.

Aby podkreślić osiągnięcie zespołu Google warto wspomnieć o tym, że procedura aktualizowania indeksu na początku firmy Google trwała kilka miesięcy, a już ok 10 lat wstecz, trwała od 7 do 10 dni. Proces ten był jednak nadal zbyt długi jak na dzisiejsze wymagania.

W czasach kiedy do sieci każdego dnia spływają olbrzymie ilości nowych treści (wpisy na blogach i mikroblogach, pliki video, zdjęcia, dźwięki i różne inne nowiny) szybkość i precyzyjność wyszukiwarki na pewno ma ogromne znaczenie.

...powrót